Havalar ısındı kabus geri döndü! 3 kişi öldü, 300 kişi tedavi görüyor

Sivas’ta, ısınan hava koşulları ile kene ısırıkları sonucu son bir haftada Gülbidin Ekberi (25), Şehri Tanrıveren (36) ve Emre Nacar (25) isimli bireyler, tedavi gördükleri hastanede yaşamını yitirdi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, KKKA hastalığı ve güncel vaka sayıları hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Çetin, havaların ısınmasıyla KKKA vakalarının arttığını belirterek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı bahar aylarıyla başlar. Türkiye’de nisan ayıyla vakalar artmaya başlar ve ekim ayına kadar sürer. Haziran ve temmuz ayları genellikle en yoğun vakaların görüldüğü dönemdir. Ülkemizde yıllık ortalama bin ila 1200 vaka görülür. Bu yıl ilk vaka nisan ayında geldi. Şu anda Sivas’ta yaklaşık 35 vaka var.

Maalesef üç vatandaşımız hayatını kaybetti. İklimin ısınmasıyla vaka sayılarında artış bekliyoruz. Türkiye genelinde 270-300 civarında vaka olduğunu biliyoruz. Bu yıl 750 ile bin arasında vaka bekliyoruz. Alınan tedbirlerin etkisiyle umarız bu sayı daha az olur.

Bu yıl bahar aylarının sıcak geçmesi nedeniyle kene sayısında ciddi bir artış gözlemledik. Yağmurların etkisiyle otların miktar ve boyut olarak artması, kene popülasyonunda da artışa neden oldu. Umarız bu durum vaka sayılarına yansımaz” dedi.

“KKKA HASTALIĞI ÖNLEMLERLE ENGELLENEBİLİR”

Kenelerden korunmanın önemine değinen Prof. Dr. Çetin, “Önemli halk sağlığı hastalıkları, alınan önlemlerle engellenebilir. KKKA hastalığı da önlem alındığında önlenebilir.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanların, çalışırken üzerlerine kene yapışmaması için tedbir almaları şart. Eve döndüklerinde üzerlerini kontrol etmeli, eğer kene yapışmışsa bunu kendileri çıkarmamalı, hastane ortamında çıkarılmalıdır” diye konuştu.

KURBAN ALIMLARINDA DİKKAT

Kurban Bayramı’nda kenelere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Çetin, “Kurban Bayramı’nda hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan hareketliliği artıyor. Orta ve Doğu Anadolu’dan batıya doğru hayvan taşımacılığı ve satışı yapılıyor.

Bu süreçte hayvanları taşıyanların tedbir alması, hayvan pazarlarında dikkatli olunması gerekiyor. Hayvan satın alanların, hayvan üzerinde kene olup olmadığını kontrol etmeleri önemli.

Ayrıca, kurban kesiminde hasta hayvanların kanıyla temas eden açık yaralardan virüs bulaşabilir. Bu nedenle eldiven kullanımı ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi önerilir” ifadelerini kullandı.

KKKA HASTALIĞI NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan ve Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan, zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) bir enfeksiyon hastalığıdır.

Hastalık, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi belirtilerle seyredebilir ve ölümlere neden olabilir.

KKKA’nın bulaşma yolları arasında, enfekte kenelerin insanlara tutunması ve virüsü içeren kan, perkütan yaralanma ya da kan, doku ve vücut sıvılarının mukoza veya bütünlüğü bozulmuş deriyle teması sonucu bulaşma yer alır.

Hastalığın tedavisinde şu an için etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya etkene spesifik bir ilaç bulunmamaktadır, ancak Türkiye’de aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Hastalığın kontrolü için kişisel korunma önlemlerinin alınması ve farkındalık oluşturulması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir